Testresultat

Analyser från fält och laboratorium.

Filtret har utvecklats under 2024 tillsammans med svensk räddningstjänst, använts av ett femtontal räddningstjänster och provats i två sex månader långa fältförsök i Stockholm och Göteborg. Analyserna nedan är utförda av Eurofins.

Släckvatten, MSB Revingehed

ParameterIngåendeEfter filterReducering
Sum PFAS4 (EU EFSA)210 ng/L7,9 ng/L−96,2 %
Sum PFAS21 (LIVSFS 2022:12)910 ng/L20 ng/L−97,8 %
PFOS130 ng/L4,8 ng/L−96,3 %
6:2 FTS380 ng/L2,9 ng/L−99,2 %
PFPeA130 ng/L2,1 ng/L−98,4 %
PFHxA97 ng/L5,5 ng/L−94,3 %

Lakvatten från gruva, Åland

Halter i mikrogram per liter (µg/L).

ÄmneIngåendeEfter filter
Arsenik (As)0,0300,0011
Barium (Ba)0,2900,059
Bly (Pb)0,00170,0003
Koppar (Cu)0,0200,0033
Nickel (Ni)0,00180,0003
Zink (Zn)0,1300,037
Naftalen14,00,041
Summa PAH15,00,12

Bilbränder, Räddningstjänsten Storgöteborg

Höga utgångshalter

Zink upp till 140 000 µg/l, bly 1 700 µg/l och krom 410 µg/l uppmättes i släckvatten från bilbränder.

Tydlig filtereffekt

Efter filter låg zink på 82 µg/l, bly 1,7 µg/l och Sum PFAS4 på 0,75 ng/l i det jämförande provet.

Bedömning

Filtret beskrivs som ett bra alternativ till saneringsresurs vid bränder med vattenmängder upp till ett par kubikmeter.

Om siffrorna

Reningsgraden beror på förorening, koncentration, vattenkemi, flöde, kontakttid och vald filteruppbyggnad. Resultaten ovan gäller de specifika prov och provbetingelser som anges och ska inte läsas som en garanterad prestanda i varje insats. Fullständiga rapporter delas på förfrågan.

Källor: Eurofins-analyser för Fibreq (släckvatten MSB Revingehed, lakvatten Åland), Räddningstjänsten Storgöteborg, MSB NUC "Varje droppe räknas" samt Södertörns brandförsvarsförbund.

Begär fullständiga rapporter